محبوبیت عنصر جیوه در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است

موارد استفاده از جیوه
فلز جیوه کاربردهای زیادی دارد. جیوه در پنکه قدیمی به دلیل چگالی بالا در دماسنج ها، فشارسنج ها، فشارسنج ها، فشارسنج ها، دریچه های شناور، سوئیچ های جیوه ای، رله های جیوه، لامپ های فلورسنت و سایر دستگاه ها استفاده می شود.

ترکیبات جیوه کاربردهای زیادی دارند:

کالومل – کلرید جیوه (Hg2Cl2) به عنوان یک استاندارد در اندازه گیری های الکتروشیمیایی و در پزشکی به عنوان یک پاک کننده استفاده می شود.
سابلیمیت خورنده کلرید جیوه (HgCl2) به عنوان یک حشره کش مانند سم موش و ضدعفونی کننده استفاده می شود.
از اکسید جیوه در پمادهای پوستی استفاده می شود.
سولفات جیوه به عنوان کاتالیزور در شیمی آلی استفاده می شود.
جیوه در تلویزیون قدیمی سونی در فشارسنج ها، فشارسنج ها، دماسنج ها، فشارسنج ها، سوئیچ های جیوه ای، دریچه های شناور، رله های جیوه، لامپ های فلورسنت و سایر ابزارها استفاده می شود.

در عین حال، نگرانی‌ها در مورد سمیت این عنصر منجر به حذف دماسنج‌های جیوه‌ای و فشارسنج‌ها در محیط‌های بالینی به نفع جایگزین‌هایی مانند دماسنج‌های شیشه‌ای و دماسنج‌های پر از الکل یا گالینستان شده است.

به طور مشابه، فشارسنج‌های جیوه‌ای جایگزین گیج‌های فشار مکانیکی شده‌اند. و سنسورهای کرنش سنج الکترونیکی.

جیوه قرمز در تلفن قدیمی با اکثر اسیدها مانند اسید سولفوریک رقیق واکنش نمی دهد، اما با اکسید کردن اسیدهایی مانند اسید سولفوریک غلیظ و اسید نیتریک یا آب رگیا، برای ایجاد سولفات، نیترات و کلرید حل می شود.

جیوه با سولفید هیدروژن اتمسفر مانند پلاتین واکنش می دهد. جیوه با تکه های متراکم گوگرد که برای جذب جیوه در کیت های نشت جیوه استفاده می شود واکنش نشان می دهد (کیت های نشت اغلب از کربن فعال و روی پودر شده استفاده می کنند).

فولمینات جیوه (II) یک ترکیب بسیار مهم در تولید مواد منفجره و سلاح گرم است. این ترکیب معمولا در سلاح ها به عنوان پرایمر کارتریج استفاده می شود.

از آنجایی که به طلا اجازه می دهد از طریق مخلوط های متحرک آب و شن غرق شود، جیوه به طور سنتی (به طور گسترده) در فرآیند استخراج هیدرولیک طلا استفاده می شود.

ذرات نازک طلا رادیو ضبط قدیمی جیوه دار می توانند ملغمه ای از جیوه و طلا را تشکیل دهند و در نتیجه نرخ بازیافت طلا را افزایش دهند. در دهه 1960، استفاده از جیوه در مقیاس بزرگ (به دلیل سمی بودن آن) متوقف شد. با این حال، در اکتشاف طلا در مقیاس کوچک (بیشتر مخفیانه)، جیوه هنوز شناخته شده است.

  • منابع:
  • تبلیغات:
  1. افزایش سطح تولیدات کشور با صادرات کالاها ناشناس!
  2. آیا درباره مربا شگفت انگیز چیزی شده اید؟
  3. با استفاده از گوشت مرغ فشار خون خود را تنظیم کن
  4. 5 ماده غذایی که دیابتیها نباید از آن غافل شوند